Jak powstawał ranking materacy termoelastycznych?

Porównaliśmy kilkadziesiąt materacy, które w swoim składzie mają piankę termoelastyczną, wzięliśmy pod uwagę różne modele od różnych producentów.
Do oceny posłużyło nam 20 kryteriów ważnych przy wyborze materaca termoelastycznego. W każdej kategorii przyznaliśmy punkty od 1 do 5.

Jakie to pytania i co znaczą punkty? Już wyjaśniamy, czytaj dalej.

1. Grubość/wysokość materaca

Najbardziej zaawansowane technologicznie materace składają się z kilku warstw, co oznacza że są wyższe i jednocześnie wygodniejsze. Zasady oceniana: najwyższy materac otrzymał 5 pkt, pozostałe proporcjonalnie mniej.

2. Grubość warstwy termoelastycznej

W tym przypadku grubość warstwy ma znaczenie, jednym słowem im więcej, tym lepiej; zasady oceniania: materac o najgrubszej warstwie termoelastycznej dostał 5 pkt, pozostałe proporcjonalnie mniej.

3. Liczba warstw

Materace termoelastyczne składają się z reguły z kilku warstw pianek, które mają różne zadania; i tak: pianka termoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała, a pianka wysokoelastyczna jest odporna na odkształcenia i zapewnia odpowiednią wentylację materaca; pianka typu komfort stanowi bazę dla konstrukcji całego materaca. Zasady oceniania: materac o największej liczbie warstw dostał 5 pkt, pozostałe proporcjonalnie mniej.

4. Liczba stref twardości

Każda część ciała, gdy śpimy wymaga innego podparcia, zwłaszcza różne odcinki kręgosłupa, dlatego najlepsze materace mają od 5 do 7 stref twardości. Zasady oceniania: materac o największej liczbie stref dostał 5 pkt, pozostałe proporcjonalnie mniej.

5. Pas wentylujący

Zapewnia optymalną cyrkulację powietrza i wentylację całego materaca (powinien znajdować się w pokrowcu), to niezwykle istotny fakt, który wpływa na komfort snu i higienę samego materaca. Zasady oceniania: tutaj przydzielaliśmy 5 pkt, jeśli materac ma pas wentylujący, 4 pkt jeśli ma tylko w wybranym modelu pokrowca, 1 pkt, jeśli nie ma w ogóle pasa wentylującego.

6. Tkanina – czy jest oddychająca

Ważny jest nie tylko rodzaj pianki, ale również materiał z jakiego wykonany jest pokrowiec, oddychająca tkanina to podstawa w dobrym materacu. Zasady oceniania: 5 pkt jeśli materiał jest oddychający, 1 pkt. jeśli nie jest.

7. Warstwa antypoślizgowa

To punkt z rodzaju „nieoczywiste” pytanie, ale ważne. Ważne jest żeby materac stabilnie trzymał się ramy, a zapewnia to warstwa antypoślizgowa w pokrowcu materaca. Zasady oceniania: 5 pkt jeśli w pokrowcu jest warstwa antypoślizgowa, 1 pkt. jeśli nie ma.

8. Cena

Obok komfortu ważna jest cena. Czy najdroższy materac zawsze jest najlepszy? Zawsze patrząc na cenę produktu dobrze jest wziąć pod uwagę jego jakość i porównać z innymi, podobnymi materacami .Ceny porównywanych przez nas materacy zawierają/mieszczą się w przedziale od 1999 zł do 8430 zł. (cena dotyczy materaca w rozmiarze 140/200 cm). Zasady oceniania: 5 pkt. jeśli w dobrej cenie jest materac o wysokiej jakości.

9. Możliwość wykonania niestandardowych wymiarów

Jak się okazuje, nie zawsze taka usługa jest możliwa. Zasady oceniania: 5 pkt. jeśli jest możliwość wykonania niestandardowych rozmiarów, a 1 pkt., jeśli takiej opcji nie ma.

10. Możliwość zwrotu

To ważne, zwłaszcza że materac przede wszystkim trzeba wypróbować i upewnić się czy pasuje. Zasady oceniania: tutaj 5 pkt. dostały materace, których producenci informują o dodatkowych dniach na testowanie (typu 60 dni, 100 dni) i zwrot po tym terminie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

11. Długość gwarancji

Długość gwarancji udzielanych przez producenta potrafi znacznie się między sobą różnić. Zasady oceniania: 5 pkt. otrzymał materac o najdłuższym okresie gwarancji, pozostałe proporcjonalnie mniej.

12. Rodzaj spakowania do transportu/kompaktowe rozmiary

Materace kilkuwarstwowe mają swoje rozmiary i wagę, to ważne czy da się je bez problemu zapakować do samochodu i wnieść do mieszkania. Materac może nie składać się w ogóle (pakowanie „na płasko”) lub być zrolowany, dzięki czemu ma kompaktowe rozmiary. Zasady oceniania: 5 pkt. otrzymały materace, które mają kompaktowe rozmiary do transportu, 1 pkt. te które ich nie mają.

13. Wyrób medyczny

Certyfikat wyrobu medycznego jest potwierdzeniem tego że dany materac na pewno jest bezpieczny i zdrowy dla naszych pleców oraz że posiada prozdrowotne właściwości. Zasady oceniania: 5 pkt jeśli materac posiada certyfikat wyrobu medycznego, 1 pkt. jeśli nie nie posiada.

14. Produkt antyalergiczny

Kolejną ważną cechą jest fakt posiadania certyfikatów, które potwierdzają że materac jest antyalergiczny. Wszystkie materace w naszym zestawieniu taki certyfikat posiadają. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze materaca ponieważ nie jest to regułą.
Zasady oceniania: 5 pkt jeśli materac posiada certyfikat, 1 pkt. jeśli go nie ma.

15. Wyprodukowane w Europie

Informacja o tym że materac został wyprodukowany w krajach Unii Europejskiej mówi nam o tym że produkt ten nie jest np. Azjatyckiego pochodzenia. To ważne ponieważ przepisy dot. zdrowia wyrobów produkowanych w Unii Europejskiej zawierają szereg obostrzeń dzięki, którym wiemy że takowy produkt został wyprodukowany z zachowaniem najwyższej jakości i bezpieczeństwa dla użytkowników i środowiska.
Zasady oceniania: 5 pkt jeśli materac został wyprodukowany w UE, 1 pkt. jeśli poza.

16. Możliwość wymiany na inny model/rozmiar

Możliwość wymiany materaca na inny model/rozmiar to jedna z ważniejszych wartości, które klienci cenią w przypadku produktu kupowanego przez internet.
Zasady oceniania: 5 pkt. 365 dni na wymianę, 4 pkt. od 101 dni do 364, 3 pkt. od 50 do 100 dni, 2 pkt od 15 do 50 dni,1 pkt. jeśli nie ma możliwości wymiany.

17. Darmowa wysyłka

Darmowa wysyłka materacy jest ukłonem w stronę klienta, który planuje wydatek kilku tysięcy złotych na materac. Zasady oceniania: 5 pkt. jeśli materac jest wysyłany za darmo, 1 pkt. jeżeli dostawa jest płatna.

18. Wysyłka zagranicę

To czy producent wysyła materac poza granicę polski/Polski mówi nam o tym czy poprzez polską witrynę sklepu producenta można zamówić materac do kraju innego niż Polska. Zasady oceniania: 5 pkt., jeżeli dostawy są z Polski, 1 pkt., jeżeli dostawy są z innego kraju.

19. Pralny pokrowiec

Pralny pokrowiec pozwala na wydłużenie żywotności materaca oraz sprzyja zachowaniu higieny snu. Zasady oceniania: 5 pkt. jeżeli pokrowiec jest pralny, 1 pkt. jeżeli nie jest pralny.

20. Dostawy z Polski 

Dostawy realizowane z polskich magazynów dają nam gwarancję szybkiej realizacji naszego zamówienia.
Zasady oceniania: 5 pkt. jeżeli dostawy są z Polski, 1 pkt. jeżeli dostawy są z innego kraju.