1. Materac Sovea – 4,5/5,0 pkt
Dlaczego materac Sovea uzyskał największą liczbę punktów? To materac termoelastyczny od polskiego producenta, dla wymagających klientów. Tworzą go 4 warstwy pianek: termoelastyczna (Sov-Thermoactive™) o grubości aż 7 cm, 5 cm pianki wysokoelastycznej (Sov-flex™), 10 cm pianki typu komfort (Sov-Base™), i 4 cm pianki Sov-monobase™; materac posiad 7 stref twardości, które zapewniają zdrowe podparcie dla całego ciała; całość uzupełnia zdejmowany pokrowiec wyposażony w warstwę oddychającą (tkanina thermal control), wentylujący pas boczny i spodnią warstwę antypoślizgową, czyli oprócz higieny i przepływu powietrza zapewnia nam bezpieczeństwo użytkowania. Stosunek ceny do jakości to kolejny plus tego materaca; producent daje na niego 6 lat gwarancji i 60 dni na testowanie, dostępny jedynie w sprzedaży online, za to kurier przywozi materac zrolowany, zapakowany w nieduże kartonowe pudełko, a materac wraz z opakowaniem zajmują niewiele miejsca. Jednym słowem, nie daliśmy mu żadnej jedynki.
2. Tempur Original Elite – 4,1/5,0 pkt
Ten materac z kolei tworzą 4 warstwy: materiał Tempur® (3 cm), który dopasowuje się do kształtu ciała, redukuje nacisk i rozkłada równomiernie ciężar ciała; warstwa wspierająca Tempur® (9 cm), która reaguje na nacisk ciała na materac; dwie warstwy materiału duraBase™ (2x6,5 cm), które stanowią strefę komfortu i podparcia materaca. Całość opakowane jest w ściągany, oddychający, antypoślizgowy pokrowiec QuickRefresh™. Materace Tempur są jednostrefowe, według producenta warstwa termoelastyczna tego materaca, na którą składa się materiał Tempur o grubości 3 cm i warstwa wspierająca Tempur o grubości 9 cm zapewnia idealne podparcie dla ciała.
Na minus: brak pasa wentylującego; wysoka cena (na rynku mamy materace w konkurencyjnych cenach i porównywalnej jakości); materaca do transportu nie można zrolować (transport „na płasko”).
3. Curem exe – 4/5,0 pkt
Materac Curem.exe wyróżnia pokrowiec z antybakteryjną warstwą i taśmą 3D, która ułatwia cyrkulację powietrza. Sam materac tworzą trzy warstwy pianek: pianka Serene (3 cm), termoelastyczna pianka Visco (6 cm), pianka Fusion (16 cm) o 7 strefach twardości. A wysokość całego materaca to 26 cm. Do tego gwarancja producenta wynosi aż 20 lat.
Na minus: pokrowiec materaca jest przewiewny, ale nie ma warstwy antypoślizgowej, do tego jego cena jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi materacami termoelastycznymi; materac nie składa się do transportu.
4. Janpol Sirona – 3,9/5,0 pkt
Materac Sirona ma 27 cm wysokości, składa się z 5 pianek o różnych właściwościach, w tym: pianka wysokoelastyczna HR, pianka termoelastyczna ULTRA, pianka PU; wyróżnia go 12 stref twardości; klienci do wyboru mają 3 zdejmowane pokrowce: elastyczny Biaxial, wykonany z naturalnej bawełny Biox lub hipoalergiczny PuroActive; jest to materac odwracalny.
Na minus: grubość pianki termoelastycznej to 5 cm, pas (taśma) wentylujący w pokrowcu występuje jedynie w standardowym modelu (Biaxial), nie ma warstwy antypoślizgowej; pakowany jest na płasko co utrudnia transport, ponadto to produkt z górnej półki cenowej.
5. Rumba Hilding – 3,8/5,0 pkt
Materac składający się z dwóch warstw: pianki wysokoelstycznej Velvet Touch – podstawa materaca oraz termoelastycznej pianki Visco (7 cm); materac wyróżnia 7 stref twardości; do wyboru są 2 pokrowce: Elips z pasem wentylującym (taśma 3D) lub Velur z dodatkową warstwą pianki termoelastycznej; 15 lat gwarancji od producenta, cena zależy od wybranego pokrowca;
Na minus: nierolowany do transportu; 2 warstwy pianek; niestandardowy rozmiar tylko z pokrowcem Velur; cały materac ma 22 cm wysokości; pokrowiec Velur nie ma dodatkowej wentylacji (taśma 3D).
6. Relaks Thermo Zdrowie Plus – 3,7/5,0 pkt
Materac Thermo Zdrowie Plus należy do linii materacy prozdrowotnych firmy Relaks (materac przeciwodleżynowy). Na 22 cm wysokości tego materaca składają się 3 warstwy pianki: pianka termoelastyczna (7 cm), pianka wysokoelastyczna (5 cm) i pianka typu komfort (10 cm); materac ten również posiada 7 stref twardości, a producent udziela na niego 10 lat gwarancji. Do wyboru są dwa rodzaje pokrowców: wykonany z delikatnej tkaniny MicroModal lub Soft Touch z dodatkową warstwą pianki termoelastycznej. Materac do klienta dociera w wygodnej, zrolowanej formie.
Na minus: w pokrowcach brak pasa wentylującego i warstwy antypoślizgowej, cena zależy od rodzaju wybranego pokrowca i jest stosunkowo wysoka.
7. Emma Original – 3,7/5,0 pkt
To materac składający się z 3 warstw pianek: pianka Airgocell® (2 cm), która dba o przepływ powietrza; pianka wiskoelastyczna (termoelastyczna) 2 cm, która dopasowuje się do kształtu ciała; zimna pianka HRX (21 cm), czyli baza materaca, która ma 7 stref twardości; oraz pokrowiec, który zapewnia termoregulację i ma warstwę antypoślizgową; materac do transportu jest rolowany; producent daje 100 nocy na testowanie produktu.
Na minus: nie ma możliwości wykonania niestandardowych rozmiarów, w pokrowcu nie ma pasa wentylującego, materac tworzą 3 warstwy pianek, a pianka termoelastyczna ma jedynie 2 cm grubości.
Ranking materacy termoelastycznych – podsumowanie
W rankingu uwzględniliśmy 7 materacy termoelastycznych, które naszym zdaniem najbardziej zasługują na uwagę. Najwięcej punktów uzyskał materac Sovea, który spełnia wszystkie założone kryteria, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiej jakości pianek użytych do jego budowy oraz pokrowca, który oprócz bocznego pasa wentylującego, posiada jeszcze na spodzie warstwę antypoślizgową. Możemy go testować przez 60 dni.
Jeśli chodzi o pozostałe materace to ich oceny są bardzo do siebie zbliżone. Materace Janpol Sirona, Benet Plus, Currem exe i Tempur Original Elite to również wybór warty uwagi. Materace te mają od 3 do 5 warstw pianek, w tym piankę termoelastyczną; zdejmowane pokrowce wykonane z oddychających i zapewniających cyrkulację powietrza materiałów; można zamówić ich niestandardowe rozmiary i istnieje możliwość zwrotu, gdy materac nie będzie nam pasował (nie można oddać niestandardowego rozmiaru).
Ranking zamykają materace: Relaks Thermo Zdrowie Plus, Emma Original i Rumba Hilding. Materace te mają warstwę termoelastyczną o grubości od 2 do 5 cm; podobnie jak pozostałe materace, również te mają 7 stref twardości i jak najbardziej je również można wziąć pod uwagę przy zakupie nowego materaca.
Ranking jest zgodny ze stronami producentów z dnia 09.06.2021.